ÇOCUKLARINIZ SİZİN ÇOCUKLARINIZ DEĞİL...
ONLAR KENDİ YOLUNU İZLEYEN HAYAT'IN OĞULLARI VE KIZLARI...
SİZİN ARACILIĞINIZLA GELDİLER AMA SİZDEN GELMEDİLER...
VE SİZİNLE BİRLİKTE OLSALARDA SİZİN DEĞİLLER..

HALİL CİBRAN

6 Kasım 2007 Salı

KARAR AŞAMASINDA BEN ...

Kafam çok karışık bir sürü soru işareti ???? Daha yolun çok başındayım…Nasıl bir hamilelik geçireceğim? Doğumum nasıl olucak ?? Nerde doğum yapacağım ?? En önemlisi bebeğim sağlıklı olucakmı ?? Doktor seçimini nasıl yapmalıyım ??
Hamile olan ya da kalmak isteyen bayanların kafasından geçen düşünceler bunlar…Önce çocuk sahibi olan arkadaşlarımı aradım.Devlet hastanesindemi yoksa özeldemi doğum yaptılar onları öğrendim.Normal doğummu , sezaryanmı? Hangisi daha iyi olur.Korkuyorum canım çok yanacakmı? Sağolsun canım arkadaşlarım hepsi çok yardımcı oldular.Sorularıma net yanıtlar aldım.Fakat birde baktım ki kafam dahada çok karışmış…Çünkü herkes kendi doktorunun iyi olduğunu söyledi.Kimisi normal doğum dedi,bir diğeri “hiç düşünme sezaryan “dedi.
Öncelikle şunu söylemek isterimki her bayanın hamileliği kendine özel bu bir gerçek.Benimle aynı zamanda hamile olan bir arkadaşıma baktığımda benimle ilgisi alakası olmayan şeyler yaşadı.Bende olan bulantı onda olmadı mesela…Her beden farklı tepkiler veriyor hormon değişimine karşı.Karar aşamasına gelindiğinde fikir alıp çok da fazla etkilenmemek son kararı yine kendimizin vermesi bence en mantıklısı..
Herkes aynı imkanlara sahip değil.Hamilelik ve doğum süreci hayli masraflı bir dönem.Ekonomik gücünüze paralel hareket etmek durumundasınız buda bir gerçek.Hatta hamile kalmayı planlarken para birikimi yapmak çok daha mantıklı.Herşeye rağmen para birikimi yapacak durumda değilseniz sakın üzülmeyin…Ben şöyle düşündüm özel hastanedeki ilgi alaka ,hijyen daha iyi olur her şey randevulu olduğu için daha rahat olurum düşüncesiyle kontrollere başladığım hastanenin doktoru, hamileliğimin 5. ayında haber vermeksizin gitti.Oysa ben her şeyi doktoruma ve hastaneye göre ayarlamıştım.Neticede doktorunuza güveniyorsunuz.Canınızı ona emanet edeceksiniz.5.ayın sonunda tekrar doktor araştırmasına girdim.Doktor bulundu kontrollerim düzenli bir şekilde son ana kadar devam etti ve ben devlet hastanesinde doğum yaptım.Ne düşüncelerle başladım ve nasıl sonuçlandı ??Yukarıda bahsettiğim arkadaşımın imkanı olmadığı için kontrollerini devlet hastanesinde yaptırdı ama aynı tahliller ona da yapıldı.Devlet hastaneleri bu konuda iyi çalışıyor.O yüzden sakın üzülmeyin diyorum.Şimdi düşünüyorumda iyiki devlet hastanesinde doğum yapmışım.(Burda sevgili anneciğime tekrar teşekkür etmek istiyorum.)
Sonuç olarak Kafanızı çok fazla karıştırmadan bazı şeyleri akışına bırakın.Eğer imkanınız varsa kontrollerinizi özel yaptırabilirsiniz.Hatta özel hastanede doğumda yapabilirsiniz.Fakat devlet hastaneleri sanıldığı kadarda kötü değilmiş..Hijyenik açıdanda göstermiş oldukları özenden dolayı yazmak istiyorum Zekai Tahir Burak Kadın-Doğum Hastanesi personeline ve tabiki son ana kadar beni ve bebeğimi en iyi şekilde takip eden ,verdiği yüksek moral ve güvenle korkularımı yenmemi sağlayan sevgili doktorum Doç.Dr.Nuri Danışman’a teşekkürü bir borç biliyorum…bebe

Hiç yorum yok: