ÇOCUKLARINIZ SİZİN ÇOCUKLARINIZ DEĞİL...
ONLAR KENDİ YOLUNU İZLEYEN HAYAT'IN OĞULLARI VE KIZLARI...
SİZİN ARACILIĞINIZLA GELDİLER AMA SİZDEN GELMEDİLER...
VE SİZİNLE BİRLİKTE OLSALARDA SİZİN DEĞİLLER..

HALİL CİBRAN

22 Haziran 2012 Cuma

Klima Artık Lüks Olmaktan Çıktı
Cep telefonu, bilgisayar, dijital fotoğraf makinesi gibi elektronik aletler şu an hayatımızda vazgeçilmez gibi görünse de hayatımıza girişleri çok da eskiye dayanmıyor. 
Hatırlarsak her biri ilk ortaya çıktığı zamanlarda lüks olarak görülüyor ve bunlara sahip olabilmek için çok yüksek miktarda paraları gözden çıkarmak gerekiyordu. Sonra günden güne her birinin model ve marka seçenekleri arttı ve bu da fiyatlarını çok daha ulaşılabilir hale getirdi.


Günümüzde bunun en belirgin örneklerinden biri de klimalar sayılabilir. Klimalar da ilk etapta yalnızca büyük alışveriş merkezleri ve ofislerin duvarlarını süslerken bugün klima bulunmayan ev sayısı günden güne azalıyor. 1993 yılından bu yana klima fiyatları yüzde 90 ucuzladı. Artan model sayısıyla beraber fiyatlardaki düşüş devam edeceğe benziyor. Çok büyük birer buluş olarak hayatımıza giren ve başta yadırganan pek çok şey gibi klimalar da artık tamamen ulaşılabilir fiyatlara sahip. Bu da diğer tüm elektronik aletler gibi klimayı lüks kategorisinden çıkardı, tıpkı daha yeni alışmaya başladığımız tablet bilgisayarların da çok kısa bir zaman içinde lüks olmaktan çıkacağı gibi.

Hiç yorum yok: